Digitálna marketingová agentúra

Mám záujem

WordPress.org a WordPress.com. Aký je medzi nimi rozdiel?

Slovo WordPress sa používa často, no mnohí netušia, že existujú 2 verzie tohto CMS (content management systems). Jedna verzia je WordPress.org a druhá WordPress.com. Aký je medzi nimi rozdiel a ktorá verzia je vhodnejšia pre vašu webstránku či blog? Aké majú výhody a nevýhody?

Rozhodnutie vybrať si WordPress.org alebo WordPress.com je kľúčové pre budúcnosť vašej webstránky a tak je dôležité vedieť, do čoho idete pri každej verzii. Naším cieľom je poukázať na najpodstatnejšie rozdiely medzi WordPress.org a WordPress.com, aby ste si vy mohli vybrať tú správnu platformu pre vaše potreby/pre váš web/pre váš projekt.

WordPress.org

Je to práve ten WordPress ,o ktorom počujete väčšinu času. WordPress.org je jeden z najpopulárnejších CMS celosvetovo. Na to, aby ste mali stránku na WordPress.org potrebujete vlastnú doménu a web hosting. WordPress.org má otvorený kód a preto do neho môžu prispievať rôzni programátori. WordPress.org, čiže systém je zadarmo, avšak doménu a web hosting si musíte zaplatiť sami. Tie sú potom vašim vlastníctvom. Keďže vlastníte doménu a máte vlastný hosting, váš web nemôže byť zrušený (pokiaľ na ňom nepublikujete nelegálne veci). Vášu webstránku môžete mať presne podľa vašich predstáv, či už s použitím rôznych tém alebo dizajnom na mieru. Toto sú podstatné rozdiely oproti WordPress.com.

Výhody WordPress.org

 • ste vlastníkom vašej webstránky a všetkých dát,
 • systém ako taký je zadarmo (dizajn, tému, hosting, doménu si však platíte sami),
 • môžete využívať pluginy, či už platené alebo pluginy zadarmo,
 • vaša predstava o dizajne nie je nijako limitovaná,
 • na stránke môžete mať platnenú reklamu a zisk z nej je len váš,
 • môžete využívať Google Analytics, alebo iné analytické nástroje na sledovanie návštevnosti, atď.,
 • môžete mať vlastný e-shop, zisk je opäť len váš (alebo si môžete účtovať členské na vašom webe).

Nevýhody WordPress.org

 • musíte si sami zaplatiť web hosting a doménu,
 • sami si zodpovedáte za aktualizácie tém, pluginov a samotného WordPress,
 • sami si musíte robiť zálohy webu.

Cena web hostingu záleží od toho, akú webstránku chcete mať a koľko návštevníkov ju bude navštevovať. Ak chcete vedieť viac o hostingu, pozrite si náš článok tu. Zvyčajne je to od 2 eur do 10 eur mesačneDoména zvyčajne stojí od 2 eur až 10 a viac eur ročne.

WordPress.com

WordPress.com bol vytvorený spoluzakladateľom WordPress Mattom Mullenwegom a je to hostingový servis, ktorý ponúka hostingové služby. Najmä začiatočníkom sa pletie WordPress.org s WordPress.com. Zatiaľ čo softvér WordPress.org je zadarmo, hostigový servis WordPress.com má 4 rôzne plány, z ktorých iba 1 je zadarmoVšetky plány a ich ceny sú na stránke. Cena je uvádzaná mesačne, ale platí sa ročne:

 1. Zadarmo – zadarmo, ale je veľmi limitovaný (0 € mesačne),
 2. Osobný – 47,88 € ročne (3,99 € mesačne),
 3. Prémiový – 99 € ročne (8,25 € mesačne),
 4. Biznis – 299,04 € ročne (24,92 € mesačne).

Výhody WordPress.com

 • WordPress.com je zadarmo do 3GB,
 • nemusíte si robiť žiadne aktualilzácie sami, WordPress.com sa o to postará za vás,
 • nemusíte si robiť zálohu webu, tú taktiež zabezpečia za vás.

Nevýhody WordPress.com

 • Ak ste si vybrali plán – Zadarmo, na vašom webe sa budú zobrazovať reklamy, z ktorých nemáte žiadny zisk. Ak nechcete aby vaši návštevníci videli reklamy, musíte prejsť na platený plán (stačí Osobný plán).
 • Vy sami nemôžete mať na webe žiadne platené reklamy. V prípade, že máte veľa návštevníkov a chcete to nejako speňažiť, musíte si vyžiadať o vstup do propagačného programu WordAds (o zisk sa potom delíte s WordPress.com). Ak ste si zaplatili Prémium a Biznis plán, ste v programe WordAds automaticky.
 • Pluginy si môžete voľne inštalovať až s plánom Biznis, v pláne Zadarmo máte daných niekoľko základných funkcií.
 • Nemôžete použiť témy na mieru, pri balíčku Zadarmo si musíte vystačiť s kolekciou tém, ktoré sú ponúkané zadarmo. Prémiový a Biznis balíček si môže vyberať z prémiových tém.
 • Nemôžete používať iné štatistické nástroje, WordPress.com umožňuje využívať len vlastný štatistický nástroj. Užívatelia Biznis balíčka môžu využívať Google Analytics.
 • Vaša webstránka môže byť kedykoľvek vymazaná, ak WordPress.com usúdi, že porušujete ich obchodné podmienky.
 • Neponúkajú žiadne možnosti e-commerce a ani žiadne integrované platobné brány (nemôžete si ani účtovať členské).

Záver

Keďže WordPress.com má množstvo limitácií, odporúča sa zvyčajne pre tých, ktorí svoju web stránku berú ako hobby a neplánujú na nej zarábať. V prípade, že vám stačia základné funkcie WordPress.com môže byť dostačujúcou voľbou. Avšak, ak chcete či už profesionálny blog, webstránku alebo e-shop určite odporúčame WordPress.org, ktorý si presne prispôsobíte svojím požiadavkám.

Zdroj: WPbeginner.comWordPress.comWordPress.org

Autor článku

V Seduco sa venujem najmä našim klientom a obsahu. Zbožňujem blogovanie a preto ma nájdete aj na mojom blogu LuciasBlog.sk.

Podobné články

WooCommerce payments prichádza na náš trh. Oplatí sa používať na Slovensku?

Čítať viac

7 dôvodov prečo vaša firma potrebuje marketingovú stratégiu

Čítať viac

Hľadáme WordPress a WooCommerce administrátora

Čítať viac

Hľadáme programátora so skúsenosťami vo WordPress-e

Čítať viac

Hľadáme WooCommerce programátora do Seduco tímu

Čítať viac

Video dokáže zvýšiť návratnosť investície až o neuveriteľných 49%

Čítať viac