Mám záujem

Aké parametre sledovať pri výbere hostingu

Vybrať si správny hosting nemusí byť pre začiatočníka ľahké a môže spraviť ľahko chybu, ktorá mu bude spôsobovať rôzne problémy. Tento článok vám pomôže zorientovať sa v základných parametroch, ktoré je dobré sledovať pri výbere hostingu. Budem sa snažiť písať tak, aby to pochopil aj menej skúsený používateľ. Všetky parametre som roztriedil do piatich základných bodov, ďalšie v tejto chvíli nie sú podstatné.

1. Dostupnosť web hostingu

Dostupnosť web hostingu je veľmi silný parameter, ktorý sa oplatí sledovať. Väčšinou ho uvádzajú na svojich webových stránkach poskytovatelia hostingov. Je dobré, ak poskytovateľ hostingu garantuje 99,99% dostupnosť. To v preklade znamená 40 minút nedostupnosť za mesiac.

Nájdeme na trhu aj hostingy, ktoré garantujú dostupnosť 100%, čomu sa mi úplne nechce veriť. Predsa len, vždy sa môže stať, že nejaký kúsoch chybného kódu preťaží server a pod. Na Slovensku garantuje 100% dostupnosť napr. hosting WebHouse – 100% dostupnosť hostingu.

2. Výkonnosť / rýchlosť hostingu

Výkonnosť resp. rýchlosť hostingu je veľmi dôležitý faktor. Ovplyvňuje, ako rýchlo sa vaša stránka načíta. Užívatelia neradi čakajú na načítanie stránky, preto vplýva rýchlosť aj na celkovú obchodnú výkonnosť webu (napr. počet objednávok). Okrem toho rýchlosť načítania ovplyvňuje aj vaše pozície vo vyhľadávačoch (Google, Zoznam, … – SEO). Na druhú stranu treba vedieť, že nie len hosting ovplyvňuje rýchlosť načítania stránky, ale aj samotný web (častokrát ešte viac ako hosting).

Obzvlášť keď používate OpenSource redakčné systémy (Napr. WordPress, Joomla alebo Drupal). My využívame najmä WordPress. Ak budete používať, alebo už používate WordPress, odporúčame hostingy, určené špeciálne pre WordPress. Je to napríklad Websupport, Webglobe, alebo najrýchlejší hosting pre WordPress – WpEngine. Na túto tému pripravujeme samostatný článok (článok nájdete tu).

Zákaznícka a technická podpora

Kvalitná zákaznícka a technická podpora je pre nás veľmi dôležitá. Ak ste začiatočník, bude pre vás ešte dôležitejšia. V princípe ide o to, že vždy keď potrebujete niečo ohľadom hostingu vyriešiť, máte niekoho po ruke. Je dobré ak hostingová spoločnosť využíva viacero spôsobov komunikácie, aby ste si mohli vybrať to, čo vám najviac vyhovuje. Akú kvalitnú podporu ponúka spoločnosť zistíte častokrát až vtedy, keď hosting vyskúšate.

My používame Websupport, ktorý má naozaj vynikajúcu podporu. Častokrát aj v noci tam niekto sedí, kto vám ochotne a rýchlo poradí, alebo to rovno za vás vyrieši.

Funkcie web hostingu

Pri výbere hostingu treba brať do úvahy, že niektoré funkcie webov vyžadujú rôzne nároky na hosting. Môže ísť o rôzne skripty alebo programovacie jazyky. Ďalej odporúčam hosting, ktorý má svoj vlastný administračný systém (cPanel), aby ste si rôzne úpravy a zmeny (napr. zmena DNS pre doménu) mohli robiť sami a nestrácali zbytočne čas s každou blbosťou.

Administrácia hostingu websupport

Cena

Cenu treba riešiť až na záver, keď si budete istý, že hosting spĺňa všetky hore uvedené parametre. Samozrejme netreba zbytočne platiť veľa, ak nájdete konkurenčný hosting, ktorý ponúka to isté ale je lacnejší. Naďalej ostáva pravdou, že zahraničné, hlavne americké hostingy sú výrazne lacnejšie. Ak máte web pre slovenských užívateľov, zahraničný hosting nie je vhodný, môže vám pomalšie načítavať stránky a ovplyvniť pozície vo vyhľadávačoch.

Záver

Nedá sa vždy na 100% povedať, ktorý hosting je najlepší. No aj napriek tomu vám vieme odporučiť hosting, ktorý používame my, pretože s ním máme veľa skúseností a skúsili sme už viacero poskytovateľov. Zatiaľ u nás vyhráva Websupport (spĺňa všetky hore uvedené parametre), no nevylučujeme, že do budúcna prejdeme aj ku inému poskytovateľovi hostingu. Ak by ste mali nejaké nejasnosti, napíšte kľudne do komentárov, alebo nám pošlite mail.

Autor článku

author01

Kombinujem skúsenosti z podnikania s marketingovými a dizajnérskymi znalosťami, aby som pomáhal klientom uspieť v online prostredí.