Mám záujem

WordPress.org a WordPress.com. Aký je medzi nimi rozdiel?

Slovo WordPress sa používa často, no mnohí netušia, že existujú 2 verzie tohto CMS (content management systems). Jedna verzia je WordPress.org a druhá WordPress.com. Aký je medzi nimi rozdiel a ktorá verzia je vhodnejšia pre vašu webstránku či blog? Aké majú výhody a nevýhody?

Rozhodnutie vybrať si WordPress.org alebo WordPress.com je kľúčové pre budúcnosť vašej webstránky a tak je dôležité vedieť, do čoho idete pri každej verzii. Naším cieľom je poukázať na najpodstatnejšie rozdiely medzi WordPress.org a WordPress.com, aby ste si vy mohli vybrať tú správnu platformu pre vaše potreby/pre váš web/pre váš projekt.

WordPress.org

Je to práve ten WordPress ,o ktorom počujete väčšinu času. WordPress.org je jeden z najpopulárnejších CMS celosvetovo. Na to, aby ste mali stránku na WordPress.org potrebujete vlastnú doménu a web hosting. WordPress.org má otvorený kód a preto do neho môžu prispievať rôzni programátori. WordPress.org, čiže systém je zadarmo, avšak doménu a web hosting si musíte zaplatiť sami. Tie sú potom vašim vlastníctvom. Keďže vlastníte doménu a máte vlastný hosting, váš web nemôže byť zrušený (pokiaľ na ňom nepublikujete nelegálne veci). Vášu webstránku môžete mať presne podľa vašich predstáv, či už s použitím rôznych tém alebo dizajnom na mieru. Toto sú podstatné rozdiely oproti WordPress.com.

Zvažujete či je WordPress vhodné riešenie pre vašu firemnú web stránku? Ak áno, skúste si prečítať tento článok.

Výhody WordPress.org

 • ste vlastníkom vašej webstránky a všetkých dát,
 • systém ako taký je zadarmo (dizajn, tému, hosting, doménu si však platíte sami),
 • môžete využívať pluginy, či už platené alebo pluginy zadarmo,
 • vaša predstava o dizajne nie je nijako limitovaná,
 • na stránke môžete mať platnenú reklamu a zisk z nej je len váš,
 • môžete využívať Google Analytics, alebo iné analytické nástroje na sledovanie návštevnosti, atď.,
 • môžete mať vlastný e-shop, zisk je opäť len váš (alebo si môžete účtovať členské na vašom webe).

Nevýhody WordPress.org

 • musíte si sami zaplatiť web hosting a doménu,
 • sami si zodpovedáte za aktualizácie tém, pluginov a samotného WordPress,
 • sami si musíte robiť zálohy webu.

Cena web hostingu záleží od toho, akú webstránku chcete mať a koľko návštevníkov ju bude navštevovať. Ak chcete vedieť viac o hostingu, pozrite si náš článok tu. Zvyčajne je to od 2 eur do 10 eur mesačneDoména zvyčajne stojí od 2 eur až 10 a viac eur ročne.

WordPress.com

WordPress.com bol vytvorený spoluzakladateľom WordPress Mattom Mullenwegom a je to hostingový servis, ktorý ponúka hostingové služby. Najmä začiatočníkom sa pletie WordPress.org s WordPress.com. Zatiaľ čo softvér WordPress.org je zadarmo, hostigový servis WordPress.com má 4 rôzne plány, z ktorých iba 1 je zadarmoVšetky plány a ich ceny sú na stránke. Cena je uvádzaná mesačne, ale platí sa ročne:

 1. Zadarmo – zadarmo, ale je veľmi limitovaný (0 € mesačne),
 2. Osobný – 47,88 € ročne (3,99 € mesačne),
 3. Prémiový – 99 € ročne (8,25 € mesačne),
 4. Biznis – 299,04 € ročne (24,92 € mesačne).

Výhody WordPress.com

 • WordPress.com je zadarmo do 3GB,
 • nemusíte si robiť žiadne aktualilzácie sami, WordPress.com sa o to postará za vás,
 • nemusíte si robiť zálohu webu, tú taktiež zabezpečia za vás.

Nevýhody WordPress.com

 • Ak ste si vybrali plán – Zadarmo, na vašom webe sa budú zobrazovať reklamy, z ktorých nemáte žiadny zisk. Ak nechcete aby vaši návštevníci videli reklamy, musíte prejsť na platený plán (stačí Osobný plán).
 • Vy sami nemôžete mať na webe žiadne platené reklamy. V prípade, že máte veľa návštevníkov a chcete to nejako speňažiť, musíte si vyžiadať o vstup do propagačného programu WordAds (o zisk sa potom delíte s WordPress.com). Ak ste si zaplatili Prémium a Biznis plán, ste v programe WordAds automaticky.
 • Pluginy si môžete voľne inštalovať až s plánom Biznis, v pláne Zadarmo máte daných niekoľko základných funkcií.
 • Nemôžete použiť témy na mieru, pri balíčku Zadarmo si musíte vystačiť s kolekciou tém, ktoré sú ponúkané zadarmo. Prémiový a Biznis balíček si môže vyberať z prémiových tém.
 • Nemôžete používať iné štatistické nástroje, WordPress.com umožňuje využívať len vlastný štatistický nástroj. Užívatelia Biznis balíčka môžu využívať Google Analytics.
 • Vaša webstránka môže byť kedykoľvek vymazaná, ak WordPress.com usúdi, že porušujete ich obchodné podmienky.
 • Neponúkajú žiadne možnosti e-commerce a ani žiadne integrované platobné brány (nemôžete si ani účtovať členské).

Záver

Keďže WordPress.com má množstvo limitácií, odporúča sa zvyčajne pre tých, ktorí svoju web stránku berú ako hobby a neplánujú na nej zarábať. V prípade, že vám stačia základné funkcie WordPress.com môže byť dostačujúcou voľbou. Avšak, ak chcete či už profesionálny blog, webstránku alebo e-shop určite odporúčame WordPress.org, ktorý si presne prispôsobíte svojím požiadavkám.

Zdroj: WPbeginner.comWordPress.comWordPress.org

Autor článku

Lucka_Adamcova_Seduco

V Seduco sa venujem najmä našim klientom a obsahu. Zbožňujem blogovanie a preto ma nájdete aj na mojom blogu LuciasBlog.sk.