5 nefinančných spôsobov, ako motivovať vašich zamestnancov
Mnohí zamestnávatelia si myslia, že svojich zamestnancov vedia motivovať najmä finančnou odmenou. No v prípade, že nemáte na vyšší plat, ako konkurencia, existujú aj iné, kreatívne a hlavne nefinančné spôsoby, ako môžete motivovať záujemcov aby si vybrali práve vás.
Vašich zamestnancov či budúcich zamestnancov, nemusíte motivovať len finančne. Finančné ohodnotenie je samozrejme veľmi dôležité ale nie je to jediné kritérium, podľa ktorého si uchádzači vyberajú zamestnanie. Čoraz viac sa do popredia dostáva, napríklad, túžba po vybalansovanom pracovnom a osobnom živote.
Podľa prieskumu, ktorý uverejnil The Atlantic („Happiness at Work: What Matters Most?“, uverejnený 22.11.2014) ľudia chcú:
- mať pozitívny vplyv na okolie či svet,
- robiť prácu, ktorú milujú,
- dobrý balans medzi pracovným a osobným životom,
- a až na štvrtom mieste ich zaujíma plat
Preto máte vysokú šancu, že vašim zamestnancom sa bude páčiť týchto 5 nefinančných spôsobov ako ich budete motivovať.
1. Flexibilita
Flexibilita je jednou z tých „moderných“ požiadaviek, ktoré čoraz viac zaujímajú zamestnancov. Chcú si sami organizovať a regulovať čas. Niekoho baví pracovať v kolektíve, iného samostatne. Ďalší má deti a chce mať možnosť ísť na rodičovské alebo na ich vystúpenie v škole.
Vďaka flexibilite pracovných hodín, či možnosti mať home office, majú zamestnanci viac kontroly nad svojím časom a v konečnom dôsledku nad svojím životom. Vedia si tak lepšie skĺbiť pracovný a osobný život, čo môže prispieť aj k ich efektivite a spokojnosti.
Mnohí zamestnávatelia, sa čoraz viac sústredia na výsledky a nie na to, či bol ich zamestnanec 8 hodín za pracovným stolom. To, že dovolíte svojim zamestnancom, určiť si aspoň určitú časť, pracovných hodín im okrem toho dáva pocit, že im dôverujete. Preberajú tak väčšiu zodpovednosť.
2. Viac voľna
Tento bod naväzuje na bod č. 1. Čas je najhodnotnejšia komodita. Napriek tomu, že by ste mali plat 10 000 € mesačne, no nemali by ste žiadny voľný čas na rodinu a oddych, peniaze by vo vašich očiach postupne strácali na hodnote.
Zdravie či rodinu si za peniaze nekúpite a dokonca ani viac času. Samozrejme v prípade, že máte nízky plat a máte problém z neho vyžiť, je to opačný extrém.
Preto je skvelou výhodou ak svojím zamestnancom ponúknete benefit viacerých dní dovolenky. Môžu si oddýchnuť s rodinou, prípadne sa môžu venovať svojím bočným projektom, ktoré im v konečnom dôsledku pomôžu si privyrobiť. Všetko je na dohode zamestnávateľa so zamestnancom.
Viac dní dovolenky je skvelým nefinančným benefitom. Mladí ľudia chcú čoraz častejšie cestovať, extra dni dovolenky im môžu pomôcť splniť ich cestovateľské sny, bez zbytočného stresu, či ich šéf pustí a či budú mať dosť voľna na Vianoce.
3. Dobré pracovné prostredie a technológie
Pracovné prostredie je ďalším benefitom, ktorý môžete, pomerne ľahko, zabezpečiť pre svojich zamestnancov. Príjemné prostredie na prácu a kamaráti v pracovnom kolektíve, rýchlo presvedšia väčšinu uchádzačov.
V práci človek trávi približne jednu tretinu dňa. Po rodine a priateľoch je interakcia s kolegami v práci, hneď ďalšou najdôležitejšiou. Ak sa človek necíti dobre v práci, nevydrží tam dlho. Môže to pretrpieť pár rokov ale, akonáhle by sa ponúkol príjemnejší pracovný kolektív, malo by to silný vplyv na jeho rozhodovanie.
Taktiež ak máte zaujímavé priestory, ktoré sú príjemne zariadené, prípadne plánujete pre vašich zamestnancov aktivity, ako vianočnú párty, či len posedenie pri pivku, opäť budujete základňu silných vzťahov. Príjemný kolektív a pekné kalncelárie, doplňte kvalitnou technikou a novými technológiami.
Ak majú vaši zamestnanci dobrú techniku, budú pracovať rýchlejšie a efektívnejšie. V prípade, že im stále niečo nebude fungovať, napríklad im bude mrznúť počítač, zvýšite u nich chybovosť a frustráciu.
4. Priestor na rast
Ak majú vaši zamestnanci pocit, že majú, kde kariérne rásť a majú sa v čom zlepšovať, zostanú u vás. Akonáhle im práca prestane ponúkať možnosť rásť, o pár rokov ich to prestane baviť. Potom budú zas hľadať niečo nové, v čom sa môžu zlepšiť.
Tak majú možnosť budovať svoje zručnosti, skúšať nové projekty a riešenia. Pre vás je zas výhodou, že sa máte na koho obrátiť. Vašim zamestnancom imponuje dôvera, ktorú v nich vkladáte. Na začiatok ich stačí trošku povzbudiť, uvidíte, že to urobí divy.
5. Ocenenie zamestnancov a uznanie ich úspechov
A posledný bod je oceňovanie vašich zamestanancov. Keď im prejavíte uznanie za dobre vykonanú prácu je to jedným z tých najsilnejších motivátorov. V prípade, že na to máte rozpočet môžete ísť osláviť úspech, niekde vonku ako partia z práce alebo si dať malé posedenie v kanceláriách.
Ak nie, stačí pred všetkými pochváliť šikovného zamestnanca. Verejná pochvala poteší každého. Niekedy vašich zamestnancov poteší aj taká drobnosť, akou je „len“ vlastná pracovná vizitka.
A keď sa už firma rozbehne, môžete skúsiť zobrať vašich zamestnancov na firemnú dovolenku, kde posilníte vzťahy a oslávite rast vášho podniku. Prípadne ponúknite vášmu zamestnancovi podiel firmy. Takto bude dennodenne pracovať, na niečom, čo patrí aj jemu.
Záver
Samozrejme tieto tipy je vhodné uplatniť, ak už zamestnanci majú aspoň výšku platu, z ktorej vedieť uživiť rodinu alebo seba. Výška platu je stále veľkou súčasťou rozhodovania. Veď predsa ak nemáte na nájom, ani extra dni voľna vás, až tak nepotešia (jedine, že ich viete zužitkovať na privyrobenie si.)
Tieto tipy sú už len riešením, ako nemusíte zamestnancom nasilu ponúkať vyšší plat ako konkurencia, ktorá takéto výhody neposkytuje, pretože vy máte mnoho ďalších praktických benefitov.
Inšpirácia na článok: Marie Forleo