Mám záujem

Čo je UX a UI dizajn?

UX a UI sú si blízke. Sú to dve strany jednej mince. Majú odlišné funkcie, ale obe rozhodujú o tom, čo by mal používateľ vidieť na obrazovke. Dokonalý a úspešný dizajn UX a UI, môže priniesť produkt na úplne novú úroveň, ktorý používateľovi vytvorí jednoduchý a pozitívny zážitok.

„Dizajn nie je len o tom ako to vyzerá, ale o tom ako to funguje.“

Steve Jobs

Čo je UX, čiže User Experience?

UX teda User Experience, môžeme do slovenčiny preložiť ako užívateľská skúsenosť. Je to pocit, ktorý človek zažíva pri používaní vašej aplikácie, webovej stránky alebo e-shopu. Pri UX je veľmi dôležité, aby sa vám informácie na danej webovej stránke hľadali intuitívne. Aby sa zákazník ľahko dostal z bodu A do bodu B a odišiel zo stránky spokojný. Úlohou UX dizajnéra je zachovať použiteľnosť, užitočnosť a funkčnosť produktu. Zameriava sa na cieľového užívateľa, jeho potreby, ciele a technické zručnosti.

Čo je to UX a UI dizajn?

Čo je UI, čiže User Interface?

UI je skratka od User Interface, v preklade do slovenčiny znamená užívateľské rozhranie. UI predstavuje stránky, ikony, tlačidlá a vizuálne prvky pomocou ktorých ľudia komunikujú zo zariadením. Dôležitou súčasťou je to, aby web, e-shop alebo aplikácia dobre vyzerala. UI dizajnér musí navrhnúť softvér ktorý bude vizuálne príťažlivý a jednoducho používateľný. Taktiež musí dobre fungovať na rozličných typoch zariadení.

Príklad UX a UI

UX a UI môžeme vysvetliť aj jednoduchým príkladom z reálnej situácie. UX je spôsob akým sa auto riadi, jeho rýchlosť alebo ako vás chráni pri nehode. UI je značka, farba a dizajn auta.

Autor článku

Jan_Levak_Seduco (1)

Venujem sa web dizajnu a tvorbe vizuálnej identity. Je to práca ktorá ma napĺňa a je zároveň aj mojim hobby. No keď sa nájde čas, tak si rád vybehnem na bicykel do prírody.