Mám záujem

Prečo by ste mali používať HTTPS protokol?

Čo je HTTPS?

HTTPS (HyperText Transfer Protocol Secured) je zjednodušene spôsob akým webový prehliadač komunikuje so vzdialeným počítačom (serverom), avšak tento spôsob je šifrovaný a tak je zabezpečený pred zmenou dát počas prenosu. Zatiaľ čo cez HTTP (HyperText Transfer Protocol) pri komunikácii medzi prehliadačom a serverom sa dajú informácie sledovať, „odposlúchavať“ alebo modifikovať (napríklad osobné údaje, heslá alebo číslo karty, ale aj iné údaje).

HTTPS protokol - SSL certifikát - článok 01

Na čo slúži teda slúži?

Bezpečnejší protokol HTTPS teda slúži na to, aby sa „odpočúvaniu“ citlivých informácii zabránilo alebo aby niekto nemohol počas komunikácie tieto informácie upraviť pre svoj prospech. Zabraňuje nie len úniku či zmene osobných údajov, ale dokonca aj cookie súborov. Tie sa taktiež dajú využiť napríklad na neoprávnené prihlásenie bez toho, aby daná osoba poznala meno či heslo.

Medzi rizikové patria e-shopy, kvôli zadávaniu osobných údajov a platbe a ďalej web stránky, ktoré zbierajú informácie napríklad cez kontaktný formulár, čo je pomerne bežná prax väčšiny firemných web stránok. Preto ak zbierate tieto informácie a nemáte HTTPS váš web či e-shop predstavujú bezpečnostné riziko.

HTTPS protokol - SSL certifikát - článok 02

Čo sa deje keď web nemá HTTPS?

Ak web stránka nemá HTTPS prichádzajú hlavne dve nežiadúce nevýhody. Prvou je, že váš web bude Google tlačiť nižšie vo vyhľadávaní čiže klesnete o niekoľko priečok nižšie oproti konkurencii, ktorá HTTPS má. Druhá je, že Google ide čoraz výraznejšie poukazovať na nebezpečenstvo a tak váš web s HTTP môže svietiť ako nebezpečný, prípadne návštevníkom vyskočí nepríjemné varovanie ešte pred vstupom na stránku.

HTTPS protokol - SSL certifikát - článok 03

Tu je možné, že mnohí radšej odídu ako by mali riskovať únik svojich údajov a úhádli ste, pôjdu radšej ku konkurencii, ktorá to má zabezpečené. Toto varovanie ich môže odradiť od budúceho používania webu a to sa prejaví nielen na návštevnosti vášho webu/e-shopu ale aj tržbách.

Je skvelé využiť trojkokombináciu aby vás Google posunul vyššie vo vyhľadávaní:

  • HTTPS (zlepšienie bezpečnosti),
  • zrýchliť web (načítanie web stránky)
  • responzivita (web je prispôsobený aj pre mobilné zariadenia a tablety)

Seduco - protokol HTTPS

Ako zistím či má web stránka HTTPS?

Overiť si či je web stránka zabezpečená je veľmi jednoduché a samotný prehliadač Chrome na to upozorňuje. Stačí sa pozrieť hore do riadku kde je napísaná URL adresa. Tá má byť v tvare „https://“ a za týmto nasleduje názov adresy. V riadku pred „https://“ a URL adresov si taktiež všimnite ikonu zámku a slovo Secure (Zabezpečené). Celá časť svieti na zeleno. Kedysi boli takto zabezpečené najmä web stránky bánk či iných inštitúcii, ktoré narábali s citlivými údajmi. Dnes už ich kvôli sprísňovaniu bezpečnosti môžete vidieť aj na malých web stránkach.

HTTPS - zabezpečenie - Seduco

Vďaka HTTPS nielenže zabezpečíte svoj web a údaje, ktoré vám vaši návštevníci zverili, ale ešte stále získate aj malú konkurenčnú výhodu oproti webom, ktoré HTTPS nemajú. Od júla 2018 bude Google označovať stránky, ktoré majú iba HTTP ako Not Secure (Nezabezpečené).

HTTP - nezabezpečený web či e-shop

Ak si chcete o tejto téme pozrieť ešte ďalšie zaujímavé články, ktoré nie sú zbytočne náročné, niekoľko sme pre vás vybrali:

 

Autor článku

Lucka_Adamcova_Seduco

V Seduco sa venujem najmä našim klientom a obsahu. Zbožňujem blogovanie a preto ma nájdete aj na mojom blogu LuciasBlog.sk.